SZERMIERKA

Uprawianie szermierki rozpoczęto w Lubaczowie po II wojnie światowej od założenia w 1949 roku sekcji bagnetu "Służby Polsce" przy Liceum Ogólnokształcącym. Założycielami sekcji byli instruktorzy S.P. Władysław Kupiszewski i Emil Łański.

Pierwszymi zawodnikami byli: Zenon Pomorski, Zenon Jezierski, Tadeusz Ojer, Tomasz Blecharczyk.

Do 1964 roku szermierze reprezentowali barwy Ligi Przyjaciół Żołnierza i Ludowych Zespołów Sportowych Lubaczów. Wyróżniającymi się zawodnikami i zawodniczkami tego okresu byli: Teresa Meder (Zięba), Wanda Korejba (Koszera), Marian Meder, Zenon Pomorski, Zenon Jezierski, Ireneusz Pietrasiewicz, Jan Wajda, Jerzy Miśków, Marian Pomorski, Janusz Burek, Jerzy Bielatowicz, Tadeusz Ojer.

W 1964 r. sekcję szermierczą przejął Powiatowy Ośrodek Wychowania Fizycznego w Lubaczowie przyjmując nazwę "Roztocze".

Podczas indywidualnych Mistrzostw Szermierczych w Przemyślu w dniach 9 -10 marca 1957 r. Teresa Meder zdobyła 1 miejsce we florecie kobiet uzyskując tytuł indywidualnej mistrzyni województwa rzeszowskiego.

W artykule "Kalejdoskop lubaczowski" w "Nowinach Rzeszowskich" z dnia 23 kwietnia 1974 r. tak podsumowano lubaczowskich szermierzy: "Na miejscu natomiast palmę pierwszeństwa przyznać należałoby szermierzom, którzy w barwach 'Roztocza' odnieśli niejeden sukces w rywalizacji wojewódzkiej".

Od 1975 roku szermierze Roztocza przeszli do Pogoni Lubaczów. Redaktor R. Rybicki w artykule "Lubaczów budzi się ze sportowego snu" w "Nowinach Rzeszowskich" z dnia 5 maja 1975 r. tak pisał: "Dzisiaj w Lubaczowie zaczyna się wreszcie coś dziać, o czym świadczy fakt, że miejscowa Pogoń oprócz dotychczas jednej i niejako 'żelaznej' sekcji piłki nożnej wzbogaciła się o następne, a więc - koszykówki, szermierki, piłki ręcznej i brydża sportowego".

W styczniu 1976 r. szpadziści Pogoni podczas zawodów w Rzeszowie wywalczyli 3 miejsce drużynowo w okręgu, a w kategorii juniorów J. Winiarz był 3 w szpadzie indywidualnie.

W lutym 1978 r. drużyna szpadzistów w składzie: Jan Latuszek, Kazimierz Wać, Grzegorz Stupak, Krzysztof Pomorski i Marian Michnowicz podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Cetniewie wywalczyła 5 miejsce. To jeden z większych sukcesów lubaczowskiej szermierki w dotychczasowej historii sekcji.

W grudniu 1978 r. szermierze obchodzili 25 lecie działalności szermierki w Lubaczowie. Z tej okazji zorganizowano okolicznościowy turniej i wydano plakietkę.

Plakietka okolicznościowa 25 lecia działalności szermierki w Lubaczowie

Na zdjęciu plakietka okolicznościowa 25 lecia działalności szermierki w Lubaczowie.

W 1979 r. drużyna szpadzistów w składzie: Kazimierz Wać, Krzysztof Pomorski, Grzegorz Stupak, Arkadiusz Dryblak podczas Mistrzostw Polski o Puchar CRZZ w Poznaniu wywalcza 8 miejsce w kraju.

W 1979 r. duży sukces odniósł kolejny młody szermierz z Lubaczowa Zbigniew Rogowski, który startując w Ogólnopolskim Turnieju w Krośnie zajął 2 miejsce w szpadzie wśród juniorów starszych za Konopem z Karpat Krosno.

Za wieloletnią działalność w szermierce Zenon Pomorski z okazji 35 lecia tej dyscypliny został wyróżniony przez Okręgowy Związek Szermierczy w Rzeszowie nagrodą rzeczową i dyplomem.

W 1980 r. w sekcji szermierczej Pogoni Lubaczów prowadzonej przez Zenona Pomorskiego i Marię Sitarz zarejestrowanych było 7 zawodniczek: Alicja Antonik, Danuta Pamuła, Jolanta Puka, Iwona Szypulska, Lucyna Wasilewska, Barbara Wrona, Ewa Załuska i 41 zawodników w różnych grupach wiekowych. Poza zakwalifikowaniem się 4 szemierzy do finałów VII OSM, szermierze odnieśli kilka znaczących sukcesów podczas zawodów okręgowych. W OTK (okręgowym turnieju kwalifikacyjnym) seniorów w Rzeszowie Marek Ważny był 2, a Grzegorz Stupak 3 w szpadzie. Marek Kruczek zdobył w szpadzie puchar Okręgowego Związku Szermierczego w Rzeszowie, a Grzegorz Stupak został wicemistrzem okręgu w szpadzie w kategorii seniorów.

Rok 1981 obfitował w dalsze sukcesy szermierzy Pogoni Lubaczów: "Niedawno rozegrano w Rzeszowie dwie poważne imprezy, w których wystąpiła cała czołówka okręgu. W pierwszym turnieju, będącym także eliminacją do międzynarodowego 'Turnieju Winobrania' w Drzonkowie, trzy pierwsze miejsca w szpadzie przypadły lubaczowianom - zwyciężył Jan Latuszek przed Grzegorzem Stupakiem i Kazimierzem Waciem. Jeszcze lepiej spisali się nasi szpadziści w III klasyfikacyjnym turnieju seniorów, który miał również wyłonić reprezentację okręgu na tradycyjne zawody o 'Stalową Klingę Hutnika'. W finale wystąpiło aż 5 naszych zawodników. Wygrał Grzegorz Stupak po zaciętym barażu ze swoim kolegą klubowym Krzysztofem Pomorskim, 3 był Kazimierz Wać, 4 Bogusław Kruczek, a 6 Jan Latuszek" - "Życie przemyskie" z dnia 7 listopada 1981 roku.

Drużyna szpady zdobyła tytuł drużynowego mistrza okręgu, II zespół Pogoni Lubaczów był 3. Szpadziści Pogoni Lubaczów zakwalifikowali się do finałowej szetnastki Mistrzostw Polski Juniorów. W Trzebnicy drużyna w składzie: Jan Latuszek, Marek Kruczek, Kazimierz Wać, Krzysztof Pomorski i Grzegorz Stupak już na starcie trafili na mistrzów Polski AZS Wrocław i nie odnieśli znaczącego sukcesu. - "Życie przemyskie" nr 46 z dnia 26 listopada 1981 roku.

Relacja z zawodów szermierczych i wywalczone 2 miejsce Grzegorza Stupaka z Pogoni Lubaczów w szpadzie

Na zdjęciu artykuł z gazety "Życie przemyskie" z dnia 14 stycznia 1981 r. relacjonujący zawody szermiercze i wywalczone 2 miejsce Grzegorza Stupaka w szpadzie.

Zawody szermiercze

W indywidualnych i drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Katowicach, Jan Latuszek zajął 13 miejsce, Krzysztof Wać 32, a Krzysztof Pomorski 38 na 72 zawodników, a drużyna Pogoni Lubaczów 10 miejsce.

Na ogłoszonych listach kwalifikacyjnych Okręgowego Związku Szermierczego w Rzeszowie za rok 1981, Grzegorz Stupak zajął 1 miejsce w szpadzie, a za nim kolejno: Jan Latuszek, Bogusław Kruczek, Kazimierz Wać, Krzysztof Pomorski, Marek Kruczek był 9 i Marek Mazur 11. We florecie kobiet lubaczowianki Danuta Pamuła i Jolanta Puka zajęły 11 i 12 miejsce. W punktacji klubowej zwyciężyła Resovia Rzeszów przed Pogonią Lubaczów, Karpatami Krosno, Startem Jarosław, Gryfem Mielec i Energetykiem Lublin. Tytuł okręgowego "dżentelmena planszy" przypadł Grzegorzowi Stupakowi przed jarosławianinem Waldemarem Piekło.

W 1982 r. w marcu w Rzeszowie w OTE (okręgowym turnieju eliminacyjnym) do OTK w szpadzie zwyciężył Jan Latuszek, Kazimierz Wać był 3. Po raz pierwszy nikt z Lubaczowa nie zakwalifikował się do Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży OSM w szermierce.

W dniach 14 - 16 maja 1982 r. lubaczowscy szermierze startowali w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Okręgu w szpadzie. Kazimierz Wać wywalczył 2 miejsce.

Mistrzostwa okręgu w szermierce w hali Waltera w Rzeszowie

Na zdjęciu Mistrzostwa Okręgu w Szermierce, w hali Waltera w Rzeszowie, w dniach 14 - 16 maja 1982 roku. Szpadziści Pogoni Lubaczów stoją od prawej (białe stroje): Krzysztof Pomorski, Piotr Górecki, Paweł Gondek, Kazimierz Wać, Dariusz Latuszek, Jan Latuszek, Marek Kruczek. Mistrzostwa otwierał wiceprezes okręgu Zbigniew Czorek.

W czerwcu 1982 r. w Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Krakowie drużyna szpadzistów Pogoni Lubaczów w składzie: Jan Latuszek, Kazimierz Wać, Bogdan Kruczek, Marek Kruczek, Krzysztof Pomorski zajęła 13 miejsce.

Drużyna szpadzistów Pogoni Lubaczów w Krakowie

Fotografia ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Na zdjęciu drużyna szpadzistów Pogoni Lubaczów w Krakowie, czerwiec 1982 r. Stoją od lewej: Jan Latuszek, Kazimierz Wać, Bogdan Kruczek, Marek Kruczek, Krzysztof Pomorski.

Mocnym akcentem zakończyli rok 1982 Krzysztof Pomorski (w seniorach) i Wacław Tabin (w juniorach) zdobywając puchary Okręgowego Związku Szermierczego OZSz w szpadzie.

W 1983 r. Wacław Tabin uplasował się na 3 miejscu w szpadzie w turnieju przygotowawczym kadry spartakiadowej z okręgu rzeszowskiego i krakowskiego. Turniej odbył się w Rzeszowie.

W kwietniu 1983 r. w turnieju eliminacyjnym do X OSM Mariusz Lesiczka zajął 7 lokatę. Bogdan Kruczek został wicemistrzem okręgu seniorów w szpadzie za Kozakiem z Resovii.

W listopadzie 1983 r. w turnieju kwalifikacyjnym seniorów w Rzeszowie Krzysztof Pomorski zajął 3 miejsce w szpadzie. Młodzi szermierze Pogoni w mistrzostwach drużynowych z udziałem pięciu zespołów uplasowali się na trzecich miejscach we florecie i szpadzie.

W grudniu 1983 r. został rozegrany w Rzeszowie turniej o puchar Rzeszowskiego Okręgowego Związku Szermierczego ROZS, w szpadzie Jan Latuszek był 2 za Z. Kozakiem z Resovii.

W 1984 r. redakcja "Życia przemyskiego" ogłosiła konkurs pt. "Ludzie sportu 40 lecia". Wśród działaczy i trenerów zgłoszono do konkursu Zenona Pomorskiego - postać niewątpliwie znaczącą na mapie sportu szermierczego.

Trener szermierzy Pogoni Lubaczów - Zenon Pomorski

Na zdjęciu artykuł o trenerze szermierzy Pogoni Lubaczów - Zenonie Pomorskim.

Międzynarodowa licencja sędziowska Zenona Pomorskiego

Na zdjęciu międzynarodowa licencja sędziowska Zenona Pomorskiego.

W kwietniowym turnieju juniorów młodszych Maciej Górecki zajął 1 miejsce we florecie. W turnieju w Krośnie, gdzie rozegrano indywidualne i drużynowe Mistrzostwa Okręgu, Krzysztof Pomorski w szpadzie indywidualnie był 3, Jan Latuszek 2, drużyna szpadzistów zdobyła również wicemistrzostwo.

W czerwcu 1984 r. szermierze Pogoni Lubaczów byli organizatorami okręgowych eliminacji do XI OSM Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Cała organizacja imprezy spoczywała na barkach Zenona Pomorskiego, Marii Sitarz, Mariana Medera, Tomasza Klimkiewicza i Krzysztofa Pomorskiego. Z zawodników Pogoni Lubaczów w turnieju startowali: Wacław Tabin, Maciej Górecki - obaj zakwalifikowali się do finałów OSM, Jerzy Wróbel, Zbigniew Krzych, Dariusz Dziobek i Jolanta Kruczek.

W lipcu 1984 r. w kolejnym turnieju juniorów w szermierce w Rzeszowie, Paweł Górecki zajął 2 miejsce w szpadzie. W następnym turnieju w październiku Piotr Górecki był 3.

Początkiem listopada 1984 r. w Rzeszowie odbył się Okręgowy Turniej Eliminacyjny juniorów młodszych z udziałem reprezentantów pięciu klubów. Dobrze wypadli zawodnicy Pogoni Lubaczów. We florecie dziewcząt Jolanta Kruczek była 3, w szpadzie chłopców Jerzy Wróbel był 1, Zbigniew Krzych był 2, a Maciej Górecki był 3.

Czołowe miejsca zajęli również szermierze Pogoni w Turnieju Eliminacyjnym do Turnieju Ogólnopolskiego seniorów w szpadzie, 1 miejsce zdobył Wacław Tabin, a 2 Krzysztof Pomorski.

W grudniowym tradycyjnym turnieju o puchar ROZS Jan Latuszek (prowadził w punktacji rocznej) zajął 2 miejsce w szpadzie.

W startach młodych szermierzy Pogoni Lubaczów w styczniu 1985 r. dobre lokaty zajęła: Jolanta Kruczek we florecie oraz Piotr Górecki i Maciej Górecki, Zbigniew Krzych i Jerzy Wróbel w szpadzie chłopców.

Szermierze Pogoni Lubaczów, 1985 r.

Na zdjęciu szermierze Pogoni Lubaczów, 1985 r. Stoją od lewej: Jolanta Kruczek, Dariusz Dziobek, Jerzy Wróbel, Zbigniew Krzych, Maciej Górecki, Paweł Gondek.

Na III Turnieju Ogólnopolskim w Łodzi startowali lubaczowscy szermierze: Maciej Górecki, Jerzy Wróbel, Zbigniew Krzych i Jolanta Kruczek (juniorzy młodsi). Juniorzy Pogoni Lubaczów zdobyli drużynowe mistrzostwa okręgu w szpadzie, a Piotr Górecki był 3 indywidualnie.

W Lubaczowie również w tym roku odbyły się eliminacje do XII OSM. Z zawodników Pogoni do finałów zakwalifikowali się: Jolanta Kruczek, Jerzy Wróbel, Maciej Górecki i wcześniej drużyna szpadzistów.

W turniejach jesiennych dobrze wystartowali juniorzy, Piotr Górecki raz był 1, a w następnym turnieju w szpadzie Maciej Górecki był 1, Piotr Górecki był 2, Wacław Tabin był 3. Zwycięstwem florecistki Jolanty Kruczek zakończył się turniej w kategorii juniorek.

Maciej Górecki i Piotr Górecki startowali w Międzynarodowych Mistrzostwach Warszawy. Sklasyfikowani zostali na 44 i 46 miejscu. Udział w zawodach brały także reprezantacje NRD, Węgier, Czechosłowacji i Bułgarii.

W połowie grudnia 1985 r. w turnieju szermierzy o Puchar ROZS rozegranym w Rzeszowie w szpadzie, Wacław Tabin wywalczył 2 miejsce za Jackiem Pomykałą z Resovii Rzeszów.

Udane występy w zawodach szermierzy Pogoni Lubaczów

Na zdjęciu artykuł w "Życiu przemyskim" z dnia 4 grudnia 1985 r. o udanych występach w zawodach szermierzy Pogoni Lubaczów.

Rok 1986 rozpoczął się od mocnego występu młodych szermierzy z Lubaczowa. Bardzo dobrze spisali się zawodnicy Pogoni i Startu Jarosław w Rzeszowskim Turnieju Eliminacyjnym juniorów młodszych i juniorów. Stawką był awans do dalszych eliminacji przed XIII OSM. Florecistka Pogoni Lubaczów Jolanta Kruczek wygrała wśród juniorek młodszych i była 2 w gronie juniorów. W szpadzie w kategorii juniorów młodszych 2 był Bartłomiej Gotkowski, a 3 Rafał Olszewski. W grupie juniorów na 2 miejscu znalazł się Piotr Górecki.

W podsumowanym plebiscycie przez gazetę "Życie przemyskie" z dnia 26 lutego 1986 r. trener lubaczowskich szermierzy Zenon Pomorski uplasował się na 10 miejscu wśród trenerów.

Juniorzy Pogoni zdobyli mistrzostwo okręgu w szpadzie, natomiast Jolanta Kruczek wywalczyła tytuł mistrzowski we florecie juniorów młodszych. Jolanta Kruczek jako jedna z reprezentantów Pogoni Lubaczów wywalczyła awans do finałów XIII OSM.

Zawody szermiercze

W czerwcu odbyły się indywidualne Mistrzostwa Okręgu w szermierce seniorów, na których Jolanta Kruczek zdobyła tytuł wicemistrzowski we florecie kobiet (a była młodszą juniorką).

W lipcu 1986 r. podczas Okręgowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Mielcu Jolanta Kruczek wygrała we florecie.

Rok 1987 szermierze Pogoni Lubaczów rozpoczęli od mocnego akcentu. Jolanta Kruczek zwyciężyła we florecie dziewcząt podczas II OTE. Zbigniew Wróbel zdobył tytuł indywidualnego mistrza okręgu w szpadzie, drużyna szpadzistów była 2 za Startem Jarosław. Zawody odbyły się w SP nr 10 w Jarosławiu. Startowało 53 zawodników z 6 klubów.

Dobrze startowali lubaczowscy szermierze w Rzeszowie w maju 1987 r. w Okręgowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, gdzie startowało 85 zawodników i zawodniczek. W punktacji klubowej Pogoń Lubaczów zajęła 4 miejsce. W szpadzie indywidualnie Krzysztof Dziobek był 5, Maciej Mroczka był 6, a Marzena Mroczka zajęła 4 miejsce we florecie dziewcząt.

W maju 1987 r. w Rzeszowie odbył się również Turniej Okręgowy juniorów. Jolanta Kruczek wygrała floret dziewcząt.

W Krośnie również w maju rozegrano indywidualne Mistrzostwa Okręgu, w których Bartłomiej Gotkowski był 2, a Wojciech Kida był 3 w szpadzie. Duży sukces odniosła drużyna szpadzistów Pogoni Lubaczów zdobywając mistrzostwo okręgu.

We wrześniowym turnieju w Rzeszowie pojawiło się nowe nazwisko juniorów młodszych, zwyciężczyni floretu Joanna Skowronek z Pogoni Lubaczów. W szpadzie seniorów zwyciężył Bartłomiej Gotkowski. Wśród juniorów floret dziewcząt wygrała Jolanta Kruczek a Jerzy Wróbel był 2 w szpadzie juniorów.

Sukcesem młodych zawodników Pogoni Lubaczów zakończyły się rozgrywane w październiku w Rzeszowie kolejne okręgowe turnieje klasyfikacyjne. Krzysztof Dziobek był 3 we florecie chłopców juniorów młodszych. Joanna Skowronek była 1 we florecie dziewcząt juniorów młodszych, a Marzena Mroczka była 3. W szpadzie juniorów 1 był Bartłomiej Gotkowski, a Jerzy Wróbel był 2. We florecie dziewcząt juniorów 1 była Jolanta Kruczek a Anna Kucharska była 3.

Rok 1988 szermierze Pogoni rozpoczęli równie mocnym występem jak rok poprzedni. Na rozgrywanych w Rzeszowie Mistrzostwach Okręgu juniorów tytuły mistrzowskie zdobyli: Jolanta Kruczek we florecie i Artur Tokarz w szpadzie, drugie miejsce wywalczył Bartłomiej Gotkowski.

W kolejnym turnieju w Rzeszowie floret kobiet wygrała Jolanta Kruczek a 3 była Anna Kucharska. W szpadzie mężczyzn zwyciężył Kazimierz Wać (który powrócił do Lubaczowa po studiach) przed Krzysztofem Pomorskim. W trakcie tego turnieju Jolanta Kruczek otrzymała puchar ROZS za 1 miejsce we florecie kobiet za 1987 rok.

W marcu w Okręgowym Turnieju juniorów Jolanta Kruczek zdobyła 1 miejsce we florecie kobiet, w szpadzie mężczyzn 1 miejsce wywalczył Bartłomiej Gotkowski przed Arturem Tokarzem.

O udanych startach szermierzy Pogoni Lubaczów tak pisała prasa - "Życie przemyskie" z dnia 6 kwietnia 1988 r.: "'Szermiercze laury' - Bardzo dobrze spisują się od początku br. szermierze Startu Jarosław i Pogoni Lubaczów. Liczą się w zawodach okręgowych, zdobywają tytuły i klasyfikacyjne punkty. Kolejnym zwiastunem ich dobrej formy są m.in. wyniki marcowego turnieju eliminacyjnego do XV OSM. Prawo do walki o spartakiadowe medale w Olsztynie wywalczyli z Pogoni Bartłomiej Gotkowski, Joanna Skowronek, Krzysztof Dziobek i drużyna szpadzistów".

W hali Waltera w Rzeszowie w czerwcu 1988 r. przeprowadzone zostały Mistrzostwa Okręgu w szermierce. W klasyfikacji drużynowej tytuł mistrzowski w szpadzie zdobyli szermierze Pogoni Lubaczów. Jolanta Kruczek we florecie była 2, natomiast w szpadzie mężczyzn cztery kolejne lokaty należały do zawodników Pogoni Lubaczów: 1 dla Kazimierza Wacia, 2 dla Bogusława Kruczka, 3 dla Bartłomieja Gotkowskego, 4 dla Krzysztofa Pomorskiego. Powrót starszych zawodników Pogoni Lubaczów na plansze był bardzo udany.

Dobrze wypadli również szermierze Pogoni Lubaczów na Okręgowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Na planszach w Rzeszowie 1 miejsce w szpadzie mężczyzn wywalczył Artur Tokarz, a Joanna Skowronek była 2 we florecie kobiet.

W grudniu w Rzeszowie odbył się coroczny turniej pod nazwą "Puchar Okręgu", w szpadzie 1 miejsce zdobył Kazimierz Wać i otrzymał puchar Prezesa OZSZer za 1988 rok, 2 miejsce wywalczył Bogusław Kruczek, a 3 miejsce zdobył Mariusz Szypulski.

Kazimierz Wać pomagał Zenonowi Pomorskiemu w szkoleniu szermierzy.

W kwietniu 1989 r. w Rzeszowie odbył się OTK szermierzy seniorów i juniorów młodszych. Wśród seniorów w szpadzie zwyciężył Kazimierz Wać (równocześnie trener), natomiast w juniorach młodszych we florecie dziewcząt zwyciężyła Joanna Skowronek przed Anną Cisek. Mariusz Szypulski zwyciężył w szpadzie chłopców w juniorach młodszych.

Dwa mistrzowskie tutuły zdobyli reprezentanci Pogoni Lubaczów podczas Mistrzostw Okręgu w Rzeszowie. Dostały się one w ręce florecistki Jolanty Kruczek i szpadzisty Kazimierza Wacia. Pogoń Lubaczów triumfowała też w turnieju drużynowym w szpadzie mężczyzn - "Życie przemyskie" z dnia 31 maja 1989 roku.

Do XVI OSM z Pogoni Lubaczów zakwalifikowali się Anna Cisek i Mariusz Szypulski. Mariusz ze względów osobistych na spartakiadę nie pojechał. Wymieniona dwójka uzyskała także awans do OTK w Warszawie.

Ranking szermierzy na XVI OSM

Na zdjęciu wycinek gazety "Życie przemyskie" przedstawiający ranking szermierzy na XVI OSM. We florecie dziewcząt Anna Cisek zajęła 44 miejsce.

Jeszcze raz dali znać o sobie starsi szermierze Pogoni Lubaczów na turnieju w październiku 1989 roku. W juniorach Artur Tokarz był 3 w szpadzie chłopców, w seniorach zaś w szpadzie mężczyzn Kazimierz Wać był 2, a Krzysztof Pomorski był 3.

Ranking szermierzy w PZSz

Na zdjęciu artykuł "Szermierczy ranking" w gazecie "Życie przemyskie" z dnia 22 listopada 1989 r. przedstawiający ranking szermierzy w PZSz, najlepszy z lubaczowian Artur Tokarz jest 51, w klasyfikacji zespołowej Pogoń jest na 21 miejscu w kraju.

Były to ostatnie sukcesy i starty lubaczowskich szermierzy !

W roku 1990 z powodu braku środków finansowych szermierze z Lubaczowa, trenowani od 1949 r. przez Zenona Pomorskiego oraz pomagających mu Mariana Medera i Marii Sitarz, a także (okresowo): Bogdana Kruczka, Kazimierza Wacia, Jana Latuszka, Wacława Tabina i Krzysztofa Pomorskiego, nie wyjechali już na żadne zawody. Wśród nowych władz samorządowych Lubaczowa nie było klimatu dla sportu organizowanego przez dotychczasowych animatorów.

Dnia 29 października 1990 r. Rada Miasta Lubaczowa podjęła uchwałę nr 43/VII/90 o likwidacji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaczowie, którego dyrektorem był Zenon Pomorski. Następnie uchwałą nr 13/XI/91 z dnia 30 stycznia 1991 r. majątek zlikwidowanego MOSiRu, m.in. hotel, basen otwarty, stadion przy ul.Sportowej przekazano do dyspozycji Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubaczowie. Po kilku zaledwie miesiącach okazało się, że podjęte wtedy decyzje o likwidacji były tragiczne w skutkach.

19 marca 1991 r. Zenon Pomorski - "szef" i "ojciec lubaczowskiej szermierki" nie wytrzymał przemian ustrojowych i gospodarczych. Jego serce nie wytrzymało bezczynności po likwidacji miejscowego MOSiRu, z którym przez tyle lat był związany na dobre i na złe. Odszedł za wcześnie, mając 59 lat.

Zenon Pomorski

Na zdjęciu Zenon Pomorski, 17.02.1932 r. - 19.03.1991 r.

Serce nie wytrzymało - Zenon Pomorski

Na zdjęciu artykuł "Serce nie wytrzymało" z gazety "Życie przemyskie" nr 18 z dnia 1 maja 1991 roku.

Pamięci Zenka - Zenon Pomorski

Na zdjęciu artykuł "Pamięci Zenka" w gazecie "Pogranicze" z dnia 2 lipca 1991 roku.

Lubaczowscy szermierze na arenach finałów Ogólnopolskich Spartakiad Młodzieży:

I OSM Białystok-Suwałki, 1974 r. Szpada: Tadeusz Winiarz, Zbigniew Rogowski.

II OSM Łódź, 1975 r. Szpada: Tadeusz Winiarz, Zbigniew Rogowski, Andrzej Dudek.

III OSM Poznań, 1976 r. Floret: Ewa Załuska, Iwona Szypulska, Barbara Kuca. Szpada: Robert Kuca, ... Kasjan, Kazimierz Wać, Grzegorz Stupak, Krzysztof Pomorski. Szabla: Andrzej Misztal.

IV OSM Toruń, 1977 r. Szpada: Kazimierz Wać, Grzegorz Stupak, Krzysztof Pomorski, Marek Ważny, Jan Latuszek. Drużyna szpady mężczyzn zajęła 8 miejsce.

V OSM Łódź, 1978 r. Szpada juniorzy starsi: Zbigniew Rogowski, Andrzej Dudek.

VI OSM Toruń, 1979 r. Szpada: Kazimierz Wać - 32 miejsce, Krzysztof Pomorski - 19 miejsce, Grzegorz Stupak, Arkadiusz Dryblak.

VII OSM Częstochowa, 1980 r. Szpada: Jan Dębiec - 32 miejsce. Drużyna w szpadzie - 11 miejsce: Jan Dębiec, Marek Kruczek, Marek Mazur, Andrzej Dobko.

VIII OSM Tarnów, 1981 r. Szpada: Marek Kruczek - 32 miejsce, Andrzej Dobko - 28 miejsce. Drużyna w szpadzie - 12 miejsce: Marek Kruczek, Andrzej Dobko, Marek Mazur, K. Mamczura. Województwo przemyskie - 10 miejsce. Klasyfikacja klubowa: Pogoń Lubaczów - 13 miejsce.

IX OSM Wrocław, 1982 r. Do finałów nie zakwalifikował się nikt. W eliminacjach w Tarnowie startowali: Alicja Wachnianin, Piotr Górecki, Paweł Gondek.

X OSM Wrocław, 1983 r. Do finałów nie zakwalifikował się nikt. W eliminacjach w Rzeszowie startowali: Mariusz Lesiczka, Wacław Tabin.

XI OSM Poznań, 1984 r. Szpada: Wacław Tabin - 27 miejsce. Floret: Maciej Górecki - 47 miejsce. Juniorzy starsi startowali w Toruniu: Piotr Górecki, Marek Kruczek.

XII OSM Wrocław, 1985 r. Floret: Jolanta Kruczek - 36 miejsce. Szpada: Jerzy Wróbel - 30 miejsce, Maciej Górecki. Drużyna w szpadzie - 12 miejsce: Jerzy Wróbel, Maciej Górecki, Zbigniew Krzych. W klasyfikacji klubowej: Pogoń Lubaczów - 33-37 miejsce. Juniorzy starsi startowali w Suwałkach: Piotr Górecki.

XIII OSM Opole, 1986 r. Floret: Jolanta Kruczek - 17-32 miejsce. W klasyfikacji klubowej: Pogoń Lubaczów - 40-45 miejsce.

XIV OSM Bielsko-Biała, 1987 r. Szpada: Bartłomiej Gotkowski - 33-40 miejsce. Floret: Jolanta Kruczek - 33-40 miejsce, Anna Kucharska - 41-48 miejsce. W klasyfikacji klubowej: Pogoń Lubaczów - 27 miejsce, Start Jarosław - 30 miejsce.

XV OSM Olsztyn, 1988 r. Szpada: Bartłomiej Gotkowski - 30 miejsce. Floret: Joanna Skowronek - 44 miejsce. Drużyna w szpadzie - 13 miejsce: Bartłomiej Gotkowski, Artur Tokarz, Krzysztof Dziobek, Mariusz Szypulski.

XVI OSM Gdańsk, 1989 r. Floret: Anna Cisek - 44 miejsce. W klasyfikacji klubowej: Pogoń Lubaczów - 40 miejsce.

Z uwagi na brak środków finansowych w klubie, szermierze Pogoni w 1990 r. nie pojawili się już na planszach szermierczych i ulegli likwidacji. Ze względu na zmiany polityczne w kraju, zaniechano organizowania finałów Ogólnopolskich Spartakiad Młodzieży.